Zaštita životne sredine predstavlja jedan od najvažnijih zadataka savremenog čovečanstva. Ona podrazumeva skup različitih postupaka i mera kojima se sprečava ugrožavanje i zagađenje životne sredine, sa težnjom da se očuva biološka ravnoteža u prirodi.
Prva Konferencija Ujedinjenih nacija o životnoj sredini održana je u Stokholmu 1972. godine. Tada je usvojena deklaracija kojom se ističe potreba za obrazovanjem o zaštiti životne sredine. Tri godine kasnije, u Beogradu, na Međunarodnom seminaru o obrazovanju o zaštiti životne sredine, doneta je „Beogradska povelja“, dokument koji predstavlja ciljeve i osnovne smernice programa obrazovanja o životnoj sredini na globalnom nivou.
Nakon ovog događaja, na inicijativu Ujedinjenih nacija, 26. januar je ustanovljen kao Svetski dan obrazovanja o životnoj sredini. Danas se, širom naše planete ovaj datum obeležava kao poziv građanima i vladama, da zajedno deluju na podizanju svesti o potrebi očuvanja i zaštite životne sredine.
Ekološko obrazovanje nas uči da poštujemo zakone prirode, da učestvujemo u rešavanju ekoloških problema sa kojima se susrećemo u svom okruženju, na lokalnom i nacionalnom nivou. Potrebno je uskladiti ravnotežu između čoveka i životne sredine na principima održivog razvoja, što će omogućiti da imamo kvalitetan život u prirodnom okruženju, ali i da se takvo okruženje sačuva za buduće generacije.
JKP Šumadija Kragujevac, kao ekološki orijentisano preduzeće, kroz edukacije i različite akcije koje sprovodi tokom godine, želi da utiče na svest sugrađana, posebno najmlađih, da promenom svakodnevnih navika sačuvaju prirodne resurse i doprinesu zaštiti životne sredine.