Međunarodni dan bez plastičnih kesa obeležava se svakog 3. jula kako bi se podigla svest o ozbiljnim problemima izazvanim zagađenjem plastikom i pretnji koje ono predstavlja za prirodno okruženje, od kopnenih do morskih ekosistema.
Plastične kese izgledom bezazlene, ali veoma opasne po životnu sredinu, postaju simbol potrošačke kulture koja iza sebe ostavlja gomile otpada. Lagane su, pa ih vetar lako raznosi na velike udaljenosti. U prirodi ostaju stotinama godina, sporo se razgrađuju, a njihova reciklaža je skupa i teško izvodljiva. Podaci da se širom sveta svakog trenutka koristi milion plastičnih kesa i da je 80 odsto morskog otpada od plastike upozoravaju da je takva vrsta otpada pošast modernog doba.
Procenjuje se da se u svetu koristi oko pet milijardi plastičnih kesa godišnje. U Srbiji se dnevno upotrebi i baci oko 7 miliona plastičnih kesa. Dok se ne pronađe adekvatna i za sve prihvatljiva zamena, koja bi bila opravdana sa ekonomskog i ekološkog aspekta, cena plastičnih kesa imaće presudnu ulogu u odluci – uzeti ili ne uzeti kesu.
Svako od nas može dati svoj doprinos rešavanju ovog problema ukoliko se okrenemo ekološki prihvatljivim zamenama. Nošenje platnenog cegera može biti nezaobilazni deo svake ženske tašne ili postati modni detalj. Uz malo mašte možete i sami napraviti ceger od stare garderobe i time ostvariti svoj pozitivan doprinos u očuvanju životne sredine.