Вести

Светски дан образовања о заштити животне средине

Заштита животне средине представља један од најважнијих задатака савременог човечанства. Она подразумева скуп различитих поступака и мера којима се спречава угрожавање и загађење животне средине, са тежњом да се очува биолошка равнотежа у природи.

Прва Конференција Уједињених нација о животној средини одржана је у Стокхолму 1972. године. Тада је усвојена декларација којом се истиче потреба за образовањем о заштити животне средине. Три године касније, у Београду, на Међународном семинару о образовању о заштити животне средине, донета је „Београдска повеља“, документ који представља циљеве и основне смернице програма образовања о животној средини на глобалном нивоу.

Након овог догађаја, на иницијативу Уједињених нација, 26. јануар је установљен као Светски дан образовања о животној средини. Данас се, широм наше планете овај датум обележава као позив грађанима и владама, да заједно делују на подизању свести о потреби очувања и заштите животне средине.

Еколошко образовање нас учи да поштујемо законе природе, да учествујемо у решавању еколошких проблема са којима се сусрећемо у свом окружењу, на локалном и националном нивоу. Потребно је ускладити равнотежу између човека и животне средине на принципима одрживог развоја, што ће омогућити да имамо квалитетан живот у природном окружењу, али и да се такво окружење сачува за будуће генерације.

ЈКП Шумадија Крагујевац, као еколошки оријентисано предузеће, кроз едукације и различите акције које спроводи током године, жели да утиче на свест суграђана, посебно најмлађих, да променом свакодневних навика сачувају природне ресурсе и допринесу заштити животне средине.

Image