Власници моторних возила (аутомобила, аутобуса, камиона, мотоцикала), након завршетка животног циклуса гума са својих возила, одбацују их због оштећења, истрошености или других разлога.
Управљање отпадним гумама је скуп мера које обухватају сакупљање, транспорт, складиштење и третман отпадних гума. Управљање се спроводи по поступку којим се обезбеђује заштита здравља људи и животне средине.Поступак је 100% еколошки, тј. нема штетног утицаја на животну средину при чему се не ствара никаква даља отпадна супстанца, све је употребљиво и нема никаквих пропратних загађења животне средине.
Гранулати добијени рециклирањем гуме могу се користити у саобраћају, као додатак асфалту у изради путева чиме се постиже дужи употребни век коловоза, повећава се отпорност на појаву пукотина, производи се галантерија за путну индустрију (паркинг и стубићи за сигнализацију, ивичњаци, пружни прелази, саобраћајне баријере), затим аутомобилски делови (кочнице, волан, преграде).
Гранулати се могу користити и у грађевинарству као облоге за изградњу кровова, звучне баријере, водоотпорне мембране, порозна битуменска везива, гумене цеви и сл.
У пољопривреди се користе за израду подлога за штале, а у домаћинству за израду разних гумених делова.
Последњих неколико година, гранулати се доста користе за израду спортских терена, дечијих игралишта, за поплочавање шеталишта, башта, шеталишта, као и уређење простора око базена.
Рециклажом се омогућава да гуме које немају своју функцију могу да добију сврху у виду новог производа, а уклањањем из природе, са депонија, смањује се штетни утицај на животну средину.